kosmetologia: +48 731 313 100 stomatologia: +48 535 959 069

Pedodoncja – UŚMIECH DZIECKA JEST DLA NAS NAJWAŻNIEJSZY

CENNIK

  • wizyta adaptacyjna 50 zł
  • wypełnienie w zębie mlecznym 100+ zł
  • leczenie amputacyjne w zębie mlecznym z wypełnieniem 150+ zł
  • dewitalizacja w zębie mlecznym 70 zł
  • usunięcie zęba mlecznego w znieczuleniu 100 zł
  • usunięcie rozchwianego zęba (+znieczulenie) 50 zł
  • lakowanie 60 zł
  • poszerzone lakowanie 100 zł
  • lapisowanie 3 wizyty 150 zł

Leczenie stomatologiczne dzieci to jedno z największych naszych wyzwań. To od nas stomatologów zależy jak przebiegnie pierwsza wizyta i postrzeganie przez dziecko stomatologa w przyszłości. Również na tym etapie rozwoju można dostrzec wiele nieprawidłowości w rozwoju aparatu zębowego, którym można w porę przeciwdziałać.

Pedodoncja czyli stomatologia dziecięca zajmuje się oprócz leczenia także profilaktyką chorób zębów u dzieci. Głównym celem opieki stomatologicznej nad małym pacjentem  jest niedopuszczenie do powstania próchnicy oraz budowanie pozytywnych skojarzeń związanych z pobytem w gabinecie dentystycznym. Podczas tej wizyty również rodzice otrzymują cenne wskazówki  dotyczące właściwej diety i pielęgnacji  wyrzynających się ząbków mlecznych i w niedługim czasie stałych. Dlatego tak  ważne jest, aby od najmłodszych lat dzieci znajdowały się pod stałą opieką dentysty i aby ten kontakt  wiązał się z pozytywnymi odczuciami. Nic nie daje nam większej satysfakcji niż uśmiechnięte dziecko przed i po  KAŻDEJ wizycie u stomatologa  😊

PIERWSZA WIZYTA – ADAPTACYJNA

Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym jest niezwykle ważna. Powinna być zaplanowana przez rodziców jeszcze zanim oni sami zauważą jakiś problem w jamie ustnej dziecka. Zalecamy aby miała ona miejsce już około pierwszego-drugiego roku życia dziecka tj. po ukazaniu się pierwszych ząbków. Oprócz możliwości wczesnego zdiagnozowania problemów ortodontycznych i rozwijających się wad zgryzu, czy też tych związanych z próchnicą,  budujemy w dziecku niezwykle dla niego ważne poczucie komfortu i POCZUCIE BEZPIECZEŃSTWA .

Zaznajamiamy się z małym pacjentem i budujemy relację pozbawioną lęków, oswajamy z miejscem i pokazujemy poprzez zabawę i bajkowe skojarzenia na czym polega kontakt ze stomatologiem. Od tej wizyty zależy bardzo wiele i dlatego uczulamy  rodziców aby pamiętali o tym, by pierwszy kontakt ze stomatologiem nie odbywał się dopiero gdy pojawi się ból ząbka u dziecka.

GDY KONIECZNE JEST LECZENIE

Zęby mleczne u dzieci mają swoją specyfikę związaną ze słabszym zmineralizowaniem. Dlatego też szybciej i bardziej inwazyjnie przebiega w nich proces rozwoju próchnicy. Wizyty kontrolne powinny odbywać się częściej niż u pacjenta dorosłego, najlepiej co 3-4 miesiące. Z uwagi na dużą wrażliwość małego pacjenta szczególną wagę w gabinecie Estemedica kładziemy na właściwe znieczulenie przed zabiegiem. Przed podaniem środka znieczulającego specjalnym żelem o wybranym zapachu znieczulamy dziąsło. Dzięki doświadczeniu naszych lekarzy i odwróceniu uwagidziecka, udaje się przeprowadzić tę procedurę w sposób szybki, sprawny i nietraumatyczny dla dziecka.

Do wypełnień zębów mlecznych stosujemy na życzenie kolorowe wypełnienia. Wybór koloru przez dziecko i obejrzenie gotowego wypełnienia w lusterku  jest radosnym urozmaiceniem wizyty u dentysty.  Po wizycie zaś dziecko otrzymuje prezent niespodziankę, a po wyleczeniu wszystkich ząbków specjalny dyplom z myszką Elinką, widniejącą na pastach dla dzieci  Elmex

PROFILAKTYKA

Zabiegi profilaktyczne wdrożone od najwcześniejszych lat życia małych pacjentów procentują w przyszłości zdrowym i pięknym uśmiechem. Trzeba pamiętać, że w wieku około 6 roku życia pojawiają się w buzi małego pacjenta pierwsze zęby stałe. Próchnica jest chorobą zakaźną i bardzo szybko rozprzestrzeniającą się. Odpowiednie zabezpieczenie i wzmocnienie zębów zarówno stałych jak i mlecznych  pozwala zminimalizować ryzyko jej rozwoju. W tym celu  stosuje się procedury lakowania bruzd i lakierowania tj. fluoryzacji. Oba zabiegi są równie ważne.

Lakowanie

to zabieg wypełnienia bruzd powierzchni żujących zębów stałych specjalnym płynnym lakiem zawierającym fluor. Ma to na celu zabezpieczenie tych trudnych do czyszczenia  miejsc  przed zaleganiem pokarmu i płytki bakteryjnej. Zaleca się przeprowadzenie lakowania maksymalnie do 4-6 miesiąca od wyrżnięcia zęba stałego. Podczas kolejnych wizyt przeprowadza się kontrolę szczelności laków i w razie konieczności ich uzupełnienie.

Zęby stałe bezpośrednio po wyrżnięciu są jeszcze niedojrzałe i niewystarczająco zmineralizowane, grubość szkliwa na dnie bruzd jest znikoma dlatego tak ważna jest ich maksymalna ochrona. Lakowaniu poddaje się zęby stałe trzonowe i przedtrzonowe, z uwagi na swoją anatomię i wiek pacjenta oczyszczanie tych bruzd jest utrudnione a higiena młodego pacjenta ze względu na wiek i niewielkie umiejętności manualne niewystarczająca.

Lakowaniu poddaje się zdrowe zęby bez próchnicy! Prawidłowo przeprowadzony zabieg lakowania zębów gwarantuje około 90% eliminację próchnicy na powierzchniach żujących zębów zalakowanych.

Fluoryzacja

lakierowanie zębów to najczęstszy zabieg profilaktyczny u dzieci . Przeprowadzany regularnie zapobiega próchnicy i wzmacnia zęby zarówno stałe jak i mleczne. Polega na powlekaniu zębów preparatem o wysokiej zawartości fluoru. Zęby stają się bardziej odporne na działanie kwasów pochodzących z metabolizmu bakterii zawartych w płytce nazębnej. Fluoryzacja dzięki zastosowaniu odpowiedniego stężenia związków fluoru jest zabiegiem bezpiecznym i udowodniona jest jej skuteczność.  Szczególnie jest to ważne w przypadkach dużej skłonności i aktywności próchnicy.

PROFILAKTYKA ORTODONTYCZNA

Według Amerykańskiego Towarzystwa Ortodontycznego każde dziecko do siódmego roku życia powinno być zbadane w kierunku wad zgryzu. Jest to najlepszy wiek by zapobiec rozwojowi różnych problemów rozwojowych i zgryzowych w przyszłości. Często na tym etapie wychwycenie nieprawidłowych nawyków pozwala zapobiec powstawaniu wad. Bardzo ważna jest odpowiednia profilaktyka i leczenie próchnicy jako przeciwdziałanie skutkom przedwczesnej utraty zębów. Wczesne leczenie ortodontyczne aparatami ruchomymi pozwala uniknąć konieczności leczenia aparatem stałym w przyszłości.

CZARNY CZY BIAŁY LAPIS

Lapisowanie to zabieg impregnacji próchniczo zmienionych zębów mlecznych preparatem zawierającym azotan srebra . Wiąże się to z powstaniem charakterystycznych czarnych przebarwień. W przypadku zastosowania bezbarwnego lapisu zawierającego chlorek cynku problem przebarwień nie występuje. Minusem jest jednak nieco mniejsza skuteczność. Trzeba pamiętać, że lapisowanie jest rozwiązaniem czasowym i nie leczy próchnicy, a jedynie hamuje jej rozwój. Impregnowanie jest więc wyborem lepszym lub jedynym możliwym, gdy nie udaje się wykonać procedury wiercenia zęba mlecznego objętego próchnicą. Dodatkowo za wyborem tego zabiegu przemawia, iż jest on bezbolesny i powoduje mniejszy stres u dziecka.

W ten sposób można leczyć zęby nawet bardzo małych dzieci. W późniejszym okresie, po zatrzymaniu procesu próchnicowego możemy spokojnie pracować nad adaptacją do wizyt stomatologicznych i czekać, aż dziecko dojrzeje do tradycyjnego leczenia i wzrośnie zaufanie między nim a lekarzem dentystą. Wtedy planuje się oczyszczenie ubytków wiertłem i wypełnienie ubytków materiałem glass-jonomerowym lub estetycznym kompozytem. Zabieg lapisowania wykonuje się w serii 3 zabiegów przeprowadzonych raz w tygodniu. Należy go powtórzyć po 3 miesiącach, potem po kolejnych 6 miesiącach.